Narożnik zewnętrzny i wewnętrzny z blachy

Opierzenie płyty warstwowej w narożach

Narożniki zewnętrzne i wewnętrzne to niezbędne wykończenie płyt warstwowych. Kątowniki te zastosowanie znajdują również w innych pokryciach dachowych czy ściennych. Można je stosować wszędzie tam, gdzie chcemy zamaskować część narożną dachu czy ściany.
Narożnik może mieć prosty przekr
ój lub przekrój nieco oddalony, umożliwia on wówczas ukrycie odstających od ściany wkrętów.

Gąsior na blachę

Wykończenie szczytu dachu

Gąsior dachowy to element wykończeniowy szczytu dachu. Wykonujemy różne warianty takiego opierzenia. Najczęściej występujące gąsiory pod płytę warstwową są płaskie lub przygotowane pod szczyt wentylowany.
Częstym rozwiązaniem w halach jest gąsior odwrotny, montowany wewnątrz pomieszczenia przy szczycie. Pełni on wówczas rolę maskownicy połączenia płyt dachowych przy
kalenicy.
Można również wyróżnić wersję półokrągłą, choć te stosowane są zazwyczaj na blachodachówkę lub blachę trapezową.

Maskownica ścienna płaska

Ścienna maskownica do rur

W przypadku gdy wytniemy w płycie warstwowej zbyt duży otwór na rury wentylacyjne czy klimatyzację, stosujemy maskownicę płaską.

Wykonywana ona jest w dwóch wariantach.
Pierwsza opcja to blacha płaska z otworem z jednego elementu. W tym przypadku możemy zamontować maskownicę na rurę lekko wystającą za obrys ściany.
Druga opcja to blacha płaska z otworem, ale dzielona na pół. W tym przypadku możemy zamaskować nawet otwór w istniejącym ciągu wentylacyjnym. W tym przypadku nie musimy demontować rur do zamontowania maskownicy.

Maskownice pionowe ścian i ceowniki

Ścienna maskownice wykończeniowe

Po zamontowaniu płyt warstwowych potrzebujemy wykończeń elewacji takich jak maskownica pionowa, ceowniki czy inne kształtki.
Zabezpieczają one ocieplenie płyt warstwowych oraz maskują mało estetyczne połączenia płyt.